1 tipo cukrinis diabetas

Pagrindinė informacija 1 tipo cukriniu diabetu sergantiems pacientams

Sergate cukriniu diabetu? Esate ne vieni. Visame pasaulyje diabetu serga milijonai žmonių – apie 5 % iš jų serga 1 tipo diabetu, o 95 % – 2 tipo. 1 tipo cukriniu diabetu galima susirgti bet kuriame amžiuje. Šią ligą galima valdyti, o tinkamai gydant cukrinį diabetą nuo ankstyvo amžiaus galima gyventi ilgą ir visavertį gyvenimą. Svarbu tinkamai maitintis, mankštintis, stebėti gliukozės kiekį kraujyje ir insulino bei kitų geriamųjų vaistų vartojimą!

Diabetas – štai ką turėtumėte žinoti

Diabetas yra būklė, kai cukraus (gliukozės) kiekis kraujyje yra didesnis nei įprastai.

1 tipo cukriniu diabetu sergama tada, kai organizmas gamina mažai insulino arba jo negamina visai. Insulinas reikalingas tam, kad padėtų gliukozei patektų į jūsų kūno ląsteles. Gliukozė gaunama iš maisto, kurį valgote, ir ji naudojama visose ląstelėse bei organuose jūsų kūnui reikalingai energijai gaminti.

Trūkstamą insulino kiekį jūsų organizme reikia pakeisti. Insulinas negali būti vartojamas per burną, jį reikia suleisti.

Žmonės, sergantys 2 tipo cukriniu diabetu, vis dar geba gaminti insuliną, tačiau ląstelės nesugeba tinkamai į jį reaguoti. Daugumai 2 tipo cukriniu diabetu sergančių žmonių gliukozės kiekiui kraujyje reguliuoti reikia tablečių ir (arba) insulino injekcijų.

Sveikas cukraus kiekis kraujyje

Maisto vartojimas, gliukozės tiekimas ląstelėms ir jos pavertimas energija yra esminiai mūsų organizmo procesai. Šie procesai lemia gliukozės kiekį kraujyje. Jei koncentracija yra per didelė arba per maža, tai gali turėti rimtų pasekmių jūsų organizmui. Todėl normalus gliukozės kiekis kraujyje yra svarbus jūsų sveikatai.

Svarbu stebėti gliukozės kiekį kraujyje!

Kaip stebėti cukraus kiekį kraujyje

Gliukozės kiekį kraujyje galima išmatuoti naudojant „gliukozės kiekio kraujyje matuoklį“ arba „gliukozės kiekio kraujyje stebėjimo prietaisą“. Įdurkite į pirštą, suformuokite kraujo lašą, priglauskite tyrimo juostelę ir matuoklis parodys, kiek gliukozės tuo metu kraujyje yra. Tokiu būdu galite patikrinti, ar gliukozės kiekis kraujyje yra tinkamas.

Gliukozės kiekio kraujyje stebėjimas yra svarbiausias būdas patikrinti, ar gerai valdote diabetą!

Geras cukrinio diabeto valdymas

Norint sėkmingai valdyti diabetą, reikia laiku suleisti tinkamą insulino dozę, kad gliukozės kiekis kraujyje išliktų normalus. Tačiau jei pakeisite savo mitybos įpročius (pvz., pasninkausite) ar fizinę veiklą, gliukozės kiekis kraujyje gali tapti per mažas arba per didelis.

Self-monitoring blood glucose

Hiperglikemija – didelis gliukozės kiekis kraujyje

Kai gliukozės kiekis kraujyje viršija normą, pasireiškia hiperglikemija. Jei gliukozės kiekis ilgai išlieka per didelis, kyla organų pažeidimo ir kitų komplikacijų pavojus.

Didelis gliukozės kiekis kraujyje atsiranda, kai organizmas negamina pakankamai insulino arba blogai reaguoja į insuliną. Taip pat gali nutikti, kai cukriniu diabetu sergantis žmogus pamiršta insulino injekciją arba jei insulino injekcijos dozė buvo per maža.

Hipoglikemija – mažas gliukozės kiekis kraujyje

Gliukozės kiekis kraujyje taip pat gali nukristi žemiau normos, todėl gali pasireikšti hipoglikemija. Hipoglikemija dažnai vadinama „insulino reakcija“, nes ji gali pasireikšti suvartojus per daug insulino. Mažas gliukozės kiekis kraujyje būdingas 1 tipo cukriniu diabetu sergantiems pacientams – vidutiniškai simptomai pasireiškia du kartus per savaitę. Nepastebėto mažo gliukozės kiekio atvejų (be simptomų, naktį) skaičius gali būti dar didesnis.

Pernelyg sumažėjus gliukozės kiekiui kraujyje, gali sutrikti svarbios funkcijos, pavyzdžiui, gebėjimas normaliai mąstyti ir atlikti įprastas užduotis. Esant mažam gliukozės kiekiui kraujyje reikia nedelsiant imtis veiksmų!

Kreipkitės į savo sveikatos priežiūros specialistą, kad aptartumėte savo individualų tikslinį gliukozės kiekį kraujyje.

Insulinas – ką reikia žinoti

Insulinas yra hormonas, kurį natūraliai gamina kasa. Be insulino gliukozė negali patekti į ląsteles ir kaupiasi kraujyje. Insulinas yra vaistas žmonėms, kurių kasa negamina pakankamai insulino (1 tipo diabetas) arba kurių ląstelės netinkamai reaguoja į insuliną (2 tipo diabetas).

Insulin

Insulino valdymas – jūsų rankose!

Kai po valgio gliukozės kiekis kraujyje padidėja, 1 tipo cukriniu diabetu sergantiems žmonėms reikia insulino, kad gliukozės kiekis vėl taptų normalus. Sveikiems žmonėms kasa suteikia reikiamą insulino kiekį. Žmonės, sergantys 1 tipo cukriniu diabetu, kelis kartus per dieną turi švirkštis insuliną insulino pieštukais, švirkštais ar insulino pompa. Gliukozės kiekio kraujyje stebėjimas padeda nustatyti, kada ir kiek insulino reikia švirkštis.

Insulino tipai

Yra keli insulino tipai, priklausomai nuo to, kaip greitai ir kaip ilgai jie veikia žmogaus organizme. Jūsų sveikatos priežiūros specialistas dirbs su jumis, kad parinktų tinkamiausią.

Man injecting insulin
Insulino tipas Pristatymas (laikas, per kurį pasiekiamas kraujas*) Pikas (laikas, per kurį pasiekiamas aukščiausias efektyvumo lygis*) Trukmė (insulino veikimo trukmė)
Greitai veikiantis ≈15 minučių ≈1 valandą ≈2–4 valandas
Įprastai arba trumpai veikiantis ≈30 minučių ≈2–3 valandas ≈3–6 valandas
Vidutiniškai veikiantis ≈2–4 valandas ≈4–12 valandų ≈12–18 valandų
Ilgai veikiantis Kelias valandas Per 24 valandas santykinai tolygiai mažina cukraus kiekį kraujyje  
* Laikas po injekcijos

Gyvenimas su cukriniu diabetu – praktiniai patarimai

Tinkama mityba

Maistas, kurį valgote, turi didelę įtaką gliukozės kiekiui kraujyje. Svarbu žinoti kokį maistą valgyti ir atitinkamai valdyti insulino injekcijas. Dietologas, turintis patirties gydant 1 tipo cukrinį diabetą, gali padėti sudaryti subalansuotos mitybos, insulino dozių ir tinkamo aktyvumo planą. Pasikeitus jūsų mitybos įpročiams ar pomėgiams, laikas atnaujinti mitybos planą!

Mankšta

Kai judate, jūsų kūnas sunaudoja daugiau energijos ir gliukozę sunaudoja greičiau nei ilsintis. Būti aktyviam yra gerai! Ilgainiui mankšta padės stabilizuoti gliukozės kiekį kraujyje.

Parama

Socialinė ir emocinė parama gali turėti teigiamą poveikį jūsų savijautai. Gali būti labai naudinga pasidalyti savo patirtimi su kitais cukriniu diabetu sergančiais žmonėmis. Geras šeimos narių, draugų ir diabetu sergančių pacientų organizacijų paramos tinklas daro išties didelę įtaką!

Insulino laikymas

Pavyzdžiui, insuliną gali reikėti laikyti šaldytuve. Jei šalto insulino injekcija jums yra skausminga, prieš švirkščiant insulino talpyklę galima palaikyti kambario temperatūroje (centrinėje Europoje paprastai apie 20 °C). Kai kuriuos insulino preparatus tokiomis sąlygomis galima laikyti apie mėnesį. Visada patikrinkite ir laikykitės tiekėjo nurodymų.

Healthy lifestyle with type 1 diabetes

Norėdami gauti daugiau informacijos ir asmeninių patarimų apie 1 tipo cukrinį diabetą, susisiekite su savo sveikatos priežiūros specialistu.

Nuorodos: www.diabetes.org