2 tipo diabetas

Savarankiško stebėjimo privalumai

Pagrindinė informacija diabetu sergantiems pacientams.

Jūs nesate vieni, jei sergate diabetu. Pasaulyje yra milijonai žmonių, sergančių diabetu. Tai yra valdoma būklė ir, tinkamai gydant, jūs galite gyventi ilgą ir visavertį gyvenimą.

Diabetas – štai ką turėtumėte žinoti

Diabetas yra būklė, kai cukraus (gliukozės) kiekis kraujyje yra didesnis nei įprastai. 1 tipo diabetas yra tada, kai kasa organizme gamina mažai insulino arba jo apskritai negamina. Insulinas reikalingas tam, kad padėtų gliukozei patektų į jūsų kūno ląsteles. Gliukozė gaunama iš maisto, kurį valgote, ir ji naudojama visose ląstelėse ir organuose jūsų kūnui reikalingai energijai gaminti.

Žmonės, sergantys 2 tipo diabetu, vis dar gali gaminti insuliną, tačiau ląstelės negali tinkamai į jį reaguoti. Kitaip tariant, jie yra „atsparūs insulinui“. Iš pradžių kasa tai kompensuoja gamindama daugiau insulino. Tačiau po kurio laiko ji „pavargsta“ ir negali pagaminti pakankamai insulino, kad gliukozės kiekis kraujyje būtų sveikiems žmonėms būdingų reikšmių intervale.

Kaip galima gydyti 2 tipo diabetą?

Diabetas gerai reaguoja į įvairius paprastus gyvenimo būdo pokyčius, todėl yra daug būdų, kaip jį valdyti. Sveiki įpročiai ir vaistai veikia kartu, kad sureguliuotų gliukozės kiekį kraujyje.

  • Mityba: susidarykite asmeninį mitybos planą, geriausia – padedant patyrusiam dietologui.

  • Fizinė veikla: būkite aktyvūs kasdieniame gyvenime.

  • Vaistai: vartokite vaistus pagal gydytojo nurodymus.

2 tipo diabeto priežastys ir rizikos veiksniai

Tiksli 2 tipo diabeto priežastis nėra tiksliai žinoma. Tyrimai parodė, kad 2 tipo diabeto išsivystymas yra susijęs su daugybe rizikos veiksnių.

Šie rizikos veiksniai apima nurodytus toliau:

  • anamnezėje hiperglikemija, priešdiabetinė būklė ir (arba) gestacinis diabetas;
  • aukštas kraujospūdis;
  • didelis cholesterolio kiekis;
  • genetika ir etniškumas;
  • šeimos istorija;
  • antsvoris ir nutukimas;
  • fizinės veiklos trūkumas;
  • amžius.

Sveikos gyvensenos patarimai

1. Mityba

Gliukozės kiekį kraujyje galima sureguliuoti laikantis sveikos mitybos įpročių. Žinant, ką valgai, daug lengviau kontroliuoti mitybos poveikį gliukozės kiekiui kraujyje.

Naudingi patarimai:

  • Įvairovė! Valgykite įvairų maistą.1

  • Pusiausvyra! Valgykite kelis kartus per dieną ir nepraleiskite valgymų.1

  • Rinkitės! Daržovės, pilno grūdo produktai, vaisiai, neriebūs pieno produktai, sveiki riebalai ir liesa mėsa ar žuvis – jums tinka daugybė maisto produktų.1

Mityba
Gėrimai

2. Gėrimai

Pagalvokite ir apie gėrimus – jie taip pat gali turėti įtakos gliukozės kiekiui kraujyje.

Naudingi patarimai:

  • Vartokite pakankamai vandens! Gėlas vanduo yra geriausias jūsų pasirinkimas.

  • Mėgstate kavą ar arbatą? Jei geriate be priedų, tai gali būti sveikos, sumažinto cukraus kiekio dietos dalis.

  • Pereikite prie mažai cukraus turinčių gėrimų ir sveikų gėrimų alternatyvų.2

  • Alkoholyje yra kalorijų ir kartais cukraus, todėl jis gali turėti įtakos gliukozės kiekiui kraujyje. Jei turite klausimų dėl alkoholio vartojimo, kreipkitės į gydytoją.

3. Svarbu išlikti aktyviam

Jei sergate diabetu, būtina išlikti aktyviam! Reguliari fizinė veikla yra svarbus būdas sumažinti gliukozės kiekį kraujyje, nes tai gali padėti jūsų kūno ląstelėms veiksmingiau naudoti insuliną.3,4 Fizinis aktyvumas taip pat gali sumažinti cholesterolio lygį,4 sumažina kraujospūdį4 ir gali tvariai sumažinti svorį.5

Jei ieškote idėjų, kaip mankštą įtraukti į savo kasdienį gyvenimą, peržiūrėkite toliau pateiktus patarimus:6

Pradėkite nuo mažų dalykų: jeigu tik pradedate sportuoti, pabandykite atlikti nedidelių pakeitimų, kurie paskatins jus daugiau judėti kasdieniame gyvenime. Pavyzdžiui, pabandykite lipti laiptais, o ne važiuoti liftu, eikite į artimiausias parduotuves, o ne važiuokite automobiliu arba organizuokite pasivaikščiojimus su draugais ir šeima.

Priverskite širdį plakti greičiau: kai būsite pasiruošę daryti daugiau, išbandykite aerobinius pratimus, tokius kaip bėgimas, važiavimas dviračiu ir plaukimas. Ši veikla padeda kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje ir pagerina širdies sveikatą.

Pridėkite jėgos treniruočių: jei galite, pabandykite du ar tris kartus per savaitę treniruotis su svoriais. Ši veikla gali padėti išlaikyti jūsų raumenis ir kaulus tvirtus ir kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje, padėdama insulinui veikti veiksmingiau.

Nepraraskite lankstumo: nepamirškite daryti tempimo pratimų prieš ir po treniruotės, kad išvengtumėte raumenų traumų.

Prieš keisdami mankštos režimą, pasitarkite su savo sveikatos priežiūros specialistu, kad suprastumėte, kokį poveikį tai gali turėti jūsų gliukozės kiekiui kraujyje ir kokių veiksmų būtinai turėtumėte imtis, kad išliktumėte saugūs ir sveiki.

4. Nerūkykite

Rūkymas yra diabeto rizikos veiksnys ir gali padidinti širdies ir (arba) kraujagyslių ligų, tokių kaip aukštas kraujospūdis, riziką.

5. Vaistai

Sveika mityba ir fizinė veikla yra gera diabeto gydymo pradžia ir jų gali užtekti. Tačiau jei jų nepakanka gliukozės kiekiui kraujyje normalizuoti, gydytojas gali nuspręsti, kad šiam tikslui pasiekti reikia geriamųjų / leidžiamų vaistų ir (arba) insulino.

Svarbu išlikti aktyviam

Svarbu stebėti Svarbu stebėti kiekį kraujyje!

Gliukozės kiekio kraujyje stebėjimas yra svarbiausias būdas patikrinti, ar gerai valdote diabetą!

Kaip stebėti gliukozės kiekį kraujyje:

Jūsų kiekį kraujyje galima išmatuoti naudojant „gliukozės kiekio kraujyje matuoklį“ arba „gliukozės kiekio kraujyje stebėjimo prietaisą“. Įdurkite į pirštą, suformuokite kraujo lašą, priglauskite tyrimo juostelę ir matuoklis parodys, kiek gliukozės tuo metu kraujyje yra. Tokiu būdu galite patikrinti, ar gliukozės kiekis kraujyje yra tinkamas.

Savarankiškas gliukozės kiekio kraujyje stebėjimas: kokia nauda?

  • Savarankiškas stebėjimas gali padėti suprasti dietos, fizinio aktyvumo ir vaistų pakeitimo poveikį gliukozės kiekiui kraujyje.7

  • Savarankiškas stebėjimas, padedantis valdyti glikemiją, gali sumažinti komplikacijų, pvz., inkstų, nervų ir akių pažeidimo, tikimybę ir pagerinti gyvenimo kokybę.8

Kas yra struktūrinis tyrimas?

  • Struktūrinis tyrimas yra savarankiško stebėjimo strategija, kai žmonės reguliariai matuoja gliukozės kiekį kraujyje visą savaitę, kad pamatytų, kaip jų kasdienė veikla veikia gliukozės kiekį kraujyje.9

  • Pastebėjus dėsningumų arba nustatant veiksnius, dėl kurių padidėja arba sumažėja gliukozės kiekis kraujyje, galima pamatyti, kaip pakoreguoti mitybą, fizinę veiklą ir vaistus*, kad būtų palaikomas stabilus gliukozės kiekis kraujyje.9

Washing hands

Nusiplaukite ir nusišluostykite rankas.

Insert test strip

Įdėkite juostelę į matuoklį. Taip matuoklis įsijungs.

Prick your finger

Pradūrimo prietaisu pradurkite pirštą šone.

Sip in blood

Tyrimo juostelės galu nedelsdami palieskite kraujo lašą.

Test result with smartLIGHT

Po 5 sekundžių atgalinio laiko skaičiavimo matuoklis parodys gliukozės kiekio kraujyje rezultatus.

Test result with smartLIGHT

Naudodami „smartLIGHT®“ funkciją lengviau suprasite gliukozės kiekio kraujyje rezultatus, nes ji parodo, ar gliukozės kiekio kraujyje rodmuo yra didesnis už tikslinių reikšmių intervalą, yra jo ribose arba yra mažesnis už jį.10,11

Prieš naudodami žr. savo CONTOUR® matuoklio naudotojo vadovą, kuriame rasite visas instrukcijas.
*Kaip aptarėte su savo sveikatos priežiūros specialistu.

Žmonėms, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu, kuriems reikalinga insulino terapija

Norint sėkmingai valdyti diabetą, reikia laiku suleisti tinkamą insulino dozę, kad gliukozės kiekis kraujyje išliktų normalus. Tačiau jei pakeisite savo mitybos įpročius ar fizinę veiklą, gliukozės kiekis kraujyje gali tapti per mažas arba per didelis. Jei gliukozės kiekis pakyla per aukštai (hiperglikemija) ir toks išlieka, kyla liekamosios žalos organams ir kitų komplikacijų pavojus. Jei gliukozės kiekis nukrenta per žemai (hipoglikemija), galite prarasti svarbius gebėjimus, pvz., gebėjimą mąstyti, ir galite nesugebėti atlikti įprastų užduočių.

Pasiteiraukite savo sveikatos priežiūros specialisto apie jūsų tikslinį gliukozės kiekio kraujyje reikšmių diapazoną ir gaukite patarimų, kaip reaguoti hipoglikemijos ir hiperglikemijos atvejais.

Norėdami gauti daugiau informacijos ir individualių patarimų apie 2 tipo diabetą, kreipkitės į savo sveikatos priežiūros specialistą.

Šaltiniai:

1. https://diabetes.org/food-nutrition/eating-healthy
2. Jean-Philippe Drouin-Chartier et al. Changes in Consumption of Sugary Beverages and Artificially Sweetened Beverages and Subsequent Risk of
Type 2 Diabetes: Results From Three Large Prospective U.S. Cohorts of Women and Men. Diabetes Care 1 December 2019; 42 (12): 2181-2189.
3. Kirwan JP, del Aguila LF, Hernandes JM, et al. Regular exercise enhances insulin activation of IRS-1-associated P13K in
human skeletal tissue. J Appl Physiol. 2000;88:797-803.
4. Physical Activity/Exercise and Diabetes: A Position Statement of the American Diabetes Association. Diabetes Care 2016;39:2065-2079 l
DOI:10.2337/dc16-1728.
5. Wing R, The Look AHEAD Research Group. Cardiovascular Effects of Intensive Lifestyle Interventions in Type 2 Diabetes.
N Engl J Med 2013;369:145-54. DOI: 10.1056/NEJMoa1212914.
6. AADE7 Self-Care Behaviors® BEING ACTIVE. https://www.adces.org/docs/default-source/handouts/adces7/handout_pwd_adces7_beingactive.pdf?sfvrsn=613d6359_15 accessed January 11th 2021.
7. American Diabetes Association. Standards of Medical Care in Diabetes–2021. Diabetes Care. 2021;44(Suppl. 1).
8. Huang IC et al. The Influence of Self-monitoring Blood Glucose Frequency on the Oscillation of Hemoglobin A1c and Chronic Complications. Chang
Gung Med J. 2012;35(1):46–53.
9. Gracia TR et al. Structured SMBG in early management of T2DM: Contributions from the St Carlos study. World J Diabetes. 2014;5(4):471–481.
10. Smartson Online survey Sweden 2017. 352 respondents. People with diabetes Type 1 and Type 2, over 18 years old who tested at least 4-7 times a
day. Participants received free meter and test strips.
11. CONTOUR®NEXT BGMS User Guide Rev 03/21.

Įsigykite