Gestacinis diabetas

Diabetas nėštumo metu

Nėštumo metu gali padidėti cukraus kiekis kraujyje (tai vadinama gestaciniu diabetu), net jei anksčiau niekada nesirgote diabetu.

Sužinokite daugiau apie gestacinio diabeto priežastis, poveikį jūsų kūdikiui ir jums, kaip motinai, ir apie tai, kaip galima gydyti gestacinį diabetą.

Gestacinio diabeto priežastys1

Tiksli gestacinio diabeto priežastis dar nėra žinoma. Viena iš priežasčių gali būti ta, kad placentos išskiriami hormonai, padedantys kūdikiui augti, neleidžia insulinui tinkamai veikti motinos kūne. Tai vadinama „atsparumu insulinui“.

Gestacinis diabetas išsivysto, kai motinos organizmas nėštumo metu negali pagaminti pakankamai insulino papildomiems poreikiams.

Insulinas reikalingas tam, kad cukrus iš kraujo patektų į ląsteles, kur cukrus virsta energija. Jei nepakanka insulino, cukraus kiekis kraujyje tampa per didelis (vadinamoji hiperglikemija).

Pregnant woman
Healthy eating during pregnancy

Sveika mityba nėštumo metu5

Sveika mityba yra svarbi bet kurio nėštumo dalis, o tai ypač svarbu moterims, sergančioms gestaciniu diabetu. Reikėtų tiesiog laikytis sveikos mitybos principų: venkite perdirbtų maisto produktų, nes juose yra „tuščių“ kalorijų. Verčiau rinkitės daržoves ir „natūralų“ maistą. Stebėkite suvartojamų angliavandenių kiekį ir reguliariai tikrinkite cukraus kiekį kraujyje.

Angliavandeniai turi didžiausią įtaką gliukozės kiekiui kraujyje!2

Angliavandeniai yra maistinės medžiagos, suteikiančios didžiąją dalį energijos jūsų kūnui. Todėl jie yra labai svarbūs kalbant apie sveiką mitybą! Yra įvairių rūšių angliavandenių, kurie įvairiai (greitai arba lėtai) veikia gliukozės kiekį kraujyje. Tai reiškia, kad turite stebėti, kokio tipo ir kiek angliavandenių vartojate.

Ar jums įdomu, kiek suvartojate angliavandenių?
Pradėkite skaičiuoti angliavandenius patiekaluose4, gėrimuose ir užkandžiuose jau dabar! Maistingumo etiketėje nurodoma, kiek angliavandenių yra maiste. Jei maistas be etikečių, pvz., švieži produktai, galite apytikriai apskaičiuoti juose esančių angliavandenių kiekį. Jei prieš valgį ir dvi valandas po valgio užsirašysite suvartojamų angliavandenių kiekį ir gliukozės kiekį kraujyje, jus prižiūrintis gydytojas galės pamatyti, kaip jūsų kūnas reaguoja į skirtingus patiekalus, ir atitinkamai suplanuoti individualius vaistus (jei jų reikia) bei mitybos planą. Pasitarkite su savo gydytoju dėl geriausiai jums tinkančio mitybos plano.

Skaičiuokite angliavandenius4
Priklausomai nuo to, kiek skirtingų angliavandenių rūšių suvartojate, gliukozės kiekis kraujyje padidės greitai arba lėtai. Todėl angliavandenių skaičiavimas yra geras būdas reguliuoti cukraus kiekį kraujyje.

Dieta ir mankšta
Gydymo dalį visada sudaro individualus mitybos planas ir reguliari fizinė veikla. Sveikatos priežiūros specialistai dažniausiai rekomenduoja vidutinio intensyvumo mankštą bent 30 minučių per dieną. Tai gali būti greitas ėjimas, plaukimas ar prenatalinė joga.3

Poveikis jums kaip motinai

Paprastai po gimdymo cukraus kiekis kraujyje normalizuojasi. Bet jei kartą sirgote, dviem atvejais iš trijų yra tikimybė, kad liga gali vėl pasireikšti kitų nėštumų metu.

Kartais gestacinio diabeto diagnozė atskleidžia jau egzistuojantį 1 ar 2 tipo diabetą. Jei diabetu sirgote dar iki nėštumo, jis neišnyks ir gydymą teks tęsti po gimdymo.

Moterims, sirgusioms gestaciniu diabetu, vėliau kyla pavojus susirgti 2 tipo diabetu.3

Mother with her child
Newborn

Poveikis jūsų kūdikiui

Gestacinis diabetas dažniausiai diagnozuojamas antroje nėštumo pusėje, kai kūdikis aktyviai auga. Gestacinis diabetas turi būti gydomas, kad būtų išvengta neigiamų pasekmių jums ir jūsų kūdikiui!

Sergant gestaciniu diabetu didelis gliukozės kiekis kraujyje perduodamas iš motinos į kūdikio kraują. Jei motinos gliukozės kiekis kraujyje yra didesnis nei įprasta, kūdikis taip pat gauna daugiau gliukozės nei įprasta. Dėl šios papildomos energijos jūsų kūdikis greičiau auga ir gali išsivystyti būklė, vadinama dideliu pagal gestacijos amžių svoriu (LGA).

Dėl papildomo insulino, kurį gamina kūdikio kasa, naujagimiams gimus gliukozės kiekis kraujyje gali būti labai žemas, be to, jiems kyla didesnė kvėpavimo sutrikimų rizika. Kūdikiams, gimusiems su per dideliu insulino kiekiu, gręsia nutukimas, o užaugus – 2 tipo diabetas.4

Gestacinio diabeto gydymas2

Svarbu vadovautis savo gydytojo rekomendacijomis ir kuo skubiau, jam rekomendavus, pradėti paskirtą gydymą. Tikslas – palaikyti sveiką cukraus kiekį kraujyje, panašų į nėščių moterų, nesergančių gestaciniu diabetu.

Gydymo dalį visada sudaro individualus mitybos planas ir reguliari fizinė veikla.  Taip pat gali prireikti gliukozės kiekio kraujyje tikrinimo ir insulino injekcijų. Sėkminga gestacinio diabeto kontrolė gali padėti sumažinti cezario pjūvio, kurio gali prireikti, jei jūsų kūdikis yra per didelis, riziką.2

Staying active

Kaip išvengti hipoglikemijos6

Fizinės veiklos rūšis ir trukmė skirtingai veikia cukraus kiekį kraujyje. Vidutinio sunkumo fizinis krūvis gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje. Tam tikri cukraus kiekį mažinantys vaistai, pavyzdžiui, insulinas, kartu su ilgalaikiu vidutinio sunkumo fiziniu krūviu gali sukelti hipoglikemiją (cukraus kiekis kraujyje tampa per mažas, o tai gali būti pavojinga).

Pasitarkite su savo gydytoju, jei vartojate kokių nors vaistų cukraus kiekiui kraujyje mažinti. Kita vertus, intensyvus fizinis krūvis gali padidinti cukraus kiekį kraujyje, nes organizmas išskiria sukauptą cukrų, kad galėtų patenkinti didelius energijos poreikius. Norėdami įsitikinti, patikrinkite cukraus kiekį kraujyje prieš ir po treniruotės.

Gestacinio diabeto metu svarbu tikrinti gliukozės kiekį kraujyje7

Siekiant užkirsti kelią neigiamoms gestacinio diabeto pasekmėms, gliukozės kiekio kraujyje reikšmės turėtų būti tam tikrame tiksliniame diapazone. Gliukozės kiekio kraujyje stebėjimas atliekamas naudojant gliukozės kiekio kraujyje matuoklį. Naudoti paprasta: to įduriate į pirštą, suformuojate kraujo lašą, priglaudžiate juostelę ir matuoklis parodo, kiek gliukozės tuo metu kraujyje yra. Pasiteiraukite savo gydytojo apie jūsų tikslinį gliukozės kiekio kraujyje reikšmių diapazoną.

Kaip geriausiai pasiruošti gliukozės kiekio kraujyje tyrimams

Reguliarus gliukozės kiekio kraujyje stebėjimas vaidina pagrindinį vaidmenį priimant tinkamus sprendimus dėl gydymo.8 Norint gauti patikimus rezultatus, atliekant gliukozės kiekio kraujyje tyrimą, reikėtų tinkamai jam pasiruošti.

  1. Kadangi ant odos esantys prakaito, drėgmės ir kt. pėdsakai gali turėti įtakos matavimams9, visada nusiplaukite rankas muilu ir šiltu vandeniu, gerai nuskalaukite ir nusausinkite

  2. Lancetai yra vienkartiniai gaminiai. Kiekvienam gliukozės kiekio kraujyje tyrimui naudokite naują lancetą

  3. Vykdykite instrukcijas, nurodytas gliukozės kiekio kraujyje matuoklio vartotojo vadove

    Šie veiksmai padės gauti švarų kraujo mėginį.

Norėdama gauti daugiau informacijos ir individualių patarimų apie diabetą ir nėštumą, kreipkitės į savo sveikatos priežiūros specialistą.

Nuorodos:

1. https://www.diabetes.org/diabetes/gestational-diabetes. Accessed August 2020.
2. https://www.diabetes.org/diabetes/gestational-diabetes/how-to-treat-gestational-diabetes. Accessed August 2020.
3. Noctor E, Dunne FP. Type 2 diabetes after gestational diabetes: The influence of changing diagnostic criteria. World J Diabetes. 2015 Mar 15;6(2):234-44. doi: 10.4239/wjd.v6.i2.234. PMID: 25789105; PMCID: PMC4360417.
4. https://www.diabetes.org/diabetes/gestational-diabetes/how-will-this-impact-my-baby. Accessed August 2020.
5. https://www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/enjoy-food/eating-with-diabetes/gestational-diabetes. Accessed August 2020.
6. https://diabetes.org/health-wellness/fitness/blood-glucose-and-exercise. Accessed August 2020.
7. Management of Diabetes in Pregnancy: Standards of Medical Care in Diabetes 2020 Diabetes Care 2020;43(Suppl. 1):S183– S192 | https://doi.org/10.2337/dc20-S014.
8. Immanuel J, Simmons D, Diabetes Care, 2018, Oct;41(10):20153-2058.
9. Barry H. Ginsberg. Journal of Diabetes Science and Technology. (Abstract Paragraph 1).